Magyarországon a legmagasabb számú halálozási arányban vezető szerepet töltenek be a szív- és érrendszeri megbetegedések. Ezért amennyiben az első tünet, mellkasi fájdalom, szédülés, fáradékonyság, rendszertelen szívverés, légszomj vagy lábdagadás megjelennek, ne halogassuk a kardiológiai vizsgálatot. Minden tünet előjele lehet egy komolyabb szívelégtelenségnek, ezért nem szabad figyelmen kívül hagyni. A szívbetegségekre jellemző, hogy hosszútávon panaszmentesek tudnak maradni, ezért ajánlott évente legalább egy szűrővizsgálaton részt venni, főleg 40 éves kor felett. Kimondottan ajánljuk, a vizsgálatot azoknak, akik nagymértékű stressznek vannak kitéve, valamint a dohányosoknak, cukorbetegeknek, versenysportolóknak és azoknak, akiknek a családjában előfordult már koszorúér betegség. A panaszok legtöbbször nem jelentkeznek csak a végső fázisban, ezért nagyon fontos, hogy megfelelő életmódra fokozottan ügyeljünk.
Kardiológiai kivizsgálás során a szív és a szívet ellátó koszorúerek állapotát mérjük fel egy szakorvosi konzultáció keretében. A vizsgálat a szakorvosi konzultáció mellett egy fájdalommentes nyugalmi EKG-ból, valamint egy szívultrahang vizsgálatból (ECHO) áll. Az EKG-k során nyugalmi helyzetben vizsgáljuk a szív elektromos elvezetési képességeit, ezáltal információt kapunk a szívizom keringéséről, a szív oxigénellátásáról, valamint kizárjuk a koszorúér szűkület, vagy köszörúérgörcsöt, melyek szívinfarktus előfutárai lehetnek. Kivizsgálás során a szakorvos azonnal véleményezi az eredményeket, majd ha szükségesnek látja, további vizsgálatokat kezdeményezhet. Ilyen lehet a terheléses EKG vizsgálat, a Holter-EKG vizsgálat, mely egy 24 órás EKG monitorozás, automatikus mérési adat rögzítéssel, valamint az ABPM, amely a napi vérnyomásértékek kimutatására szolgál, egy övre akasztható hordozható készülék segítségével. Megfelelő vizsgálatok segítségével beazonosíthatóak a betegségek és elkezdődhet a gyógykezelés, életmód tanácsadással egybekötve. Altatásos műtéteknél mindenképpen kötelező a szív állapotának felmérése, de komoly testmozgás előtt is erősen ajánlott. A vizsgálat körülbelül 20 percet vesz igénybe, mellékhatásai nincsenek.
Kontroll alkalmával a szakorvos a kórelőzményt figyelembe véve újra megvizsgálja a pácienst, felveszi az anamnézist, vérnyomást mér, ha szükséges végrehajtja a nyugalmi EKG valamint a szívultrahang (ECHO) vizsgálatot, majd a mért értékek alapján véleményezi a páciens állapotát.
Kardiológiai kontroll:
Kardiológiai kontroll EKG-val:
Kardiológiai kontroll szív ultrahanggal
A kardiológiai vizsgálatok árát itt találod.